نسخه جدید پورتال های نوسا و سیمرغ

به منظور بهینه سازی و بهبود هر چه بیشتر پورتال نوسا و پورتال سیمرغ، نسخه 4.02 توسط شرکت نوسا  ارائه شد. کاربران گرامی برای دانلود نسخه جدید این دو پورتال می توانید به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

 

تغییرات این نسخه

 

در نسخه 4 ، هسته اصلی پورتال از نسخه 5.4.2 به 7.4.2 ارتقاء پیدا کرد و تمامی تغییرات انجام شده در نسخه قبلی در این نسخه نیز اعمال شد که از مزایای آن می‌توان به بهبود امنیت و بهبود کارایی پورتال و پوسته‌های بهینه‌تر نام برد. برخی از امکانات اضافه شده در نسخه 7.4.2  به شرح زیر است :

 

  1. افزوده شدن جدیدترین نسخه بومی‌سازی شده ماژول فرم و لیست در نسخه ارائه شده در اردیبهشت ماه سال 95.
  2. افزوده شدن جدیدترین نسخه بومی‌سازی شده ماژول ویکی در نسخه ارائه شده در اردیبهشت ماه سال 95. 
  3. افزوده شدن جدیدترین نسخه بومی‌سازی شده ماژول پرسش و پاسخ در نسخه ارائه شده در اردیبهشت ماه سال 95.
  4. بهینه شدن و اضافه شدن پوسته‌های جدید در اردیبهشت ماه سال 95. 
  5. دات‌نت‌نیوک از نسخه شش به بعد به طور کامل با Microsoft Azure، Microsoft Azure Storage و سرویس‌های ابری ماکروسافت و آمازون سازگار می‌باشد. در نتیجه نه‌تنها محتوای سایت قابل میزبانی بر روی سیستم‌های ابری است بلکه کل سایت را می‌توان در این سرویس‌ها میزبانی کرد. در این نسخه اشکالات پیاده سازی اولیه برطرف شده و این سرویس‌ها کاملاً قابل بهره‌برداری می‌باشند.
  6. قابلیت ذخیره‌سازی خودکار به ماژول HTML اضافه شده است بنابراین همزمان با ورود اطلاعات کاربر عملیات ذخیره‌سازی انجام می‌شود.
  7. ارائه API برای دسترسی مستقیم به بازار دات‌نت‌نیوک  که باعث سهولت فرآیند یافتن و نصب ماژول‌ها و ابزارهای مورد نیاز یک سایت به صورت خودکار می‌شود.
  8.  از نسخه هفت دات‌نت‌نیوک مفهوم جدیدی را تحت عنوان نقش‌های پویای کاربران معرفی کرده است.  ایده اصلی نقش‌های پویا، تعریف قوانینی جهت نسبت دادن نقش‌ها به کاربران تعریف می‌شود و با تغییر این قوانین به کاربران به صورت خودکار نقش‌های مد نظر مدیر داده می‌شود. در نسخه‌های قبل این فرآیند باید به صورت دستی و برای تک تک کاربرانی که نقش آنها دچار تغییر می‌شد، اعمال می‌گردید. نکته جالب انعطاف‌پذیری بسیار زیاد قوانین است که برای رسیدن به این انعطاف‌پذیری مجموعه زیادی از شرایط  و عملگرهای منطقی در نظر گرفته‌شده‌اند. نقش‌های پویای کاربران به صورت یکپارچه با سیستم استاندارد نقش کاربران در پلت‌فرم پیاده سازی شده است و نحوه استفاده از آنها مانند استفاده از قوانین استاندارد در هنگام تعریف سطح دسترسی به منابع پورتال (مانند صفحه، ماژول و ...) می‌باشد.
  9. در این نسخه قابلیت drag and drop برای افزودن ماژول‌ها به صفحات و paneها اضافه شده است. به این صورت نه تنها ماژول‌ها را می‌توان در محل دلخواه قرار داد بلکه صفحه به منظور پیش‌نمایش محل قرار گیری ماژول به صورت پویا در حین drag گسترش می‌یابد.